Erektilna disfunkcija

Seksualnost je jedan od tri stupa na kojem stoji svaka zdrava partnerska veza, pa je jako izazovno za odnos kad se jedan partner suoči sa izazovima u seksualnoj izvedbi, jer je potrebno puno svjesnosti da kroz taj period prođemo na zdrav način.
Erektilna disfunkcija (ED) može biti osjetljivo i složeno pitanje koje često dovodi do osjećaja frustracije, neadekvatnosti pa čak i izbjegavanja seksualnih odnosa kod jednog partnera I frustraciju I neadekvatnosti kod drugog partnera. Ako se ti I tvoj partner borite s ovim problemom, važno je da otvoreno pričate o njemu I da tražite podržavajuća riješenja. U ovom blogu istražit ćemo strategije za oba partnera kako se nositi s erektilnom disfunkcijom I njegovati intimnost u svojoj vezi I kad je erektilana disfunkcija prisutna.
Što su poteškoće s erekcijom?
Erektilna disfunkcija, prema novoj klasifikaciji DSM-5, jest poremećaj kod kojeg muškarac ne može postići ili održati erekciju do završetka seksualne aktivnosti, tijekom tri mjeseca, u većini seksualnih aktivnosti u kojima je sudjelovao. ED je često povezana sa drugim zdravstvenim problemima;
1.fizičkim zdravstvenim problemima kao što su dijabetes ili kardiovaskularne bolesti,
2.psihološkim čimbenicima kao što su stres ili tjeskoba,
3.Ako osoba prolazi kroz fazu tugovanja
4.izbor načina života kao što je pušenje, konzumacija alkohola i hrane životinjskog porijekla
5.poremećena dinamika odnosa.
Erektilna disfunkcija može imati značajan utjecaj na samopoštovanje pojedinca, odnose i ukupnu kvalitetu života,
1. Briga o sebi i njegovanje odnosa kroz brigu o sebi
Suočavanje s erektilnom disfunkcijom može utjecati na mentalno i emocionalno blagostanje oba partnera. Neophodno je dati prioritet brizi o sebi i poduzeti proaktivne korake za njegovanje sebe I kroz to i odnosa s partnerom. Kroz program Lets talk about sex, možete naučiti alate kako brinuti o sebi kroz predavanja i iskustvene vođene vježbe. Jedna od bitnih stvari na popisu brige o sebi jest njegovanje zdravih navika što uključuje kretanje, izbor prehrane ili liječenje od ovisnosti, ako ona postoji. A druga bitna stvar na tom popisu je upravljanje stresom: Stres može pogoršati poteškoće s erekcijom, zbog čega je ključno da parovi daju prioritet tehnikama upravljanja stresom. To može uključivati uvođenje praksi opuštanja kao što su svjesnost, vježbe dubokog disanja ili joge u njihovu dnevnu rutinu. Uključivanje u redovitu tjelesnu aktivnost, održavanje zdrave prehrane i osiguravanje dovoljnog sna također mogu pomoći u smanjenju razine stresa i poboljšanju opće dobrobiti. Parovi mogu dalje podržavati jedni druge stvaranjem poticajnog okruženja, otvorenim komuniciranjem o stresorima i pružanjem emocionalne sigurnosti. Aktivnim zajedničkim upravljanjem stresom partneri se mogu osloboditi napetosti, poboljšati opuštanje i stvoriti atmosferu pogodnu za intimnost, što u konačnici jača njihov odnos.
2. Važnost otvorenog i podržavajućeg pristupa
Poticanje povjerenja i razumijevanja: Za put prema iscjeljenju jako je važno da se stvori siguran prostor za iskreni dijalog u kojem obje strane mogu izraziti iskreno sve ono što osjećaju od kad se erektilna disfunkcija pojavila. U početku će oba partnera negirati situaciju I praviti se kao da se ništa čudno ne događa, tako da je suočavanje sa istinom prvi korak. Jako je važno da taj prvi korak ne dođe iz agresije, s nabojem I neprihvaćanjem, jer će to partnera s ED još više zatvoriti I ušutkati. Ako imaš partnera s ED, zapamti da je prvi kontakt jako bitan, jer nam on otvara vrata I stvara siguran prostor za osobu koja ima ED da se iskreno izražava. Što to znači, važno je da taj prvi korak ne dođe iz agresije? To znači da partnera nećeš konfrontirati s problemom tik netom poslije neuspješnog seksa. S rečenicama poput…”zašto ti se ne diže? Ne mogu se jebat s takvim mekanim kurcem!” ili još gore…” koji si ti luzer, ne možeš me ni poševit!”
Ako primjetiš da u zadnje vrijeme tvoj partner ima problem s erekcijom I odlučila si se pričati s njim o tome,
1. Važno je da stvoriš “pravi trenutak” npr. Ljubavi, voljela bih s tobom popričati o nećem važnom, pa me zanima da li ti je ok da večeras/sutra odvojimo malo vremena za to?
2.Kada se nađete I razgovor krene…prvo ćeš mu reflektirati sve one pozitivne I dobre strane koje
nosi za tebe. Npr. Ljubavi, želim da znaš da mi donosiš jako puno dobrog u život. Daješ mi podršku u kućanstvu I sa klincima, pomažeš mi kad prolazim kroz svoje otpore kad trebam nešto napraviti I gurkaš me strpljivo, daješ mi puno pažnje u zadnje vrijeme…znaš da sve to jako cijenim I uživam u tome, jel da?
3.A tek nakon toga ćeš izraziti sebe I izgovoriti kako se ti osjećaš vezano za erektilnu disfunkciju. Vidim da u zadnje vrijeme imamo problem u seksualnosti I voljela bih da možemo pričati I o tome. Primjetila sam mekane erekcije u zadnje vrijeme I zapravo me zanima kako se ti s tim osjećaš? Voljela bih te čuti, kroz što emocionalno prolaziš? A…ako želiš, mogu I ja podijeliti kako se ja osjećam s time…želiš li čuti?
Ja se osjećam nesigurno I dovodim u pitanje svoju privlačnost. Strah me da li sam ti privlačna ili te smetaju moje kile/dlake/izgled…imam također strah da li će nas ova situacija udaljiti jedno od drugog. Počela sam razmišljati o tome da li se negdje ljutiš na mene I da li I ja svojim ponašanjem nekako kokreiram erektilnu disfunkciju s tobom? Da li ovo osjećaš samo sa mnom I da li osjećaš privlačnost prema drugim ženama ili u nekim drugim situacijama? Što s ljutnjom?
Ako si ljuta zato što tvoj partner ima disfunkciju, važno je da tu ljutnju ne potiskuješ, nego da ju dozvoliš sebi I možda prođeš kroz nju uz psihoterapeuta, koji može biti s tobom na tom mjestu. Partneru je možda preteško čuti tvoju frustraciju I ljutnju na početku, jer je I sam ljut na samog sebe zato što ne može biti tu za tebe I sebe, pa će tvoja ljutnja njega još više gurnuti u osjećaj krivnje I bježanje od problema, a ne suočavanje s problemom.
Ako želiš pomoći vašem odnosu, dobro je da pronađeš siguran prostor za sebe u kojem možeš izlaziti s ljutnjom, ali je također važno da se s ljutnjom pričeka u partnerskom odnosu, dok partner ne stekne emocionalni kapacitet I povjerenje da ste zajedno u situacji. To ne znaći da on ne može izgraditi emocionalni kapacitet da čuje tvoju istinu, samo kažem da je to proces koji će zahtjevati vrijeme. Ako gradite sigurno mjesto za izražavanje emocija, prvo je potrebno izgraditi povjerenje, a nakon toga će se kapacitet s vremenom izgraditi. S obzirom da se partner nalazi na poprilično ranjivom mjestu, trebat će mu prvo vremena da se nauči nositi sa svim svojim, a zatim I sa svim tvojim emocijama koje se pojavljuju zbog erektilne disfunkcije. Ako je u tvom riječniku kroz odnos prije bilo osude “onih kojima se ne diže”, tvom partneru će biti puno teže podijeliti s tobom tu istinu, iako je očita, I postati upravo taj osuđenik.
Dok partneri dijele svoja iskustva i perspektive, stječu uvid u međusobne osjećaje, potičući dublje razumijevanje jedno drugoga. Kroz ovaj proces, parovi mogu izgraditi temelj povjerenja koji im omogućuje da se otporno i solidarno suoče s izazovima, čime se u konačnici poboljšava cjelokupno zdravlje i stabilnost njihove veze. Iznimno je važno da partner ne koristi ED kako bi kaznio partnera u trenucima svađe ili slabosti, jer ako se partner otvori i povjeri nam se u intimnom trenutku, a mi tu istu stvar koristimo kao oružje u sljedećoj svađi , ponižavanje partnera, povjerenje je narušeno i velika je šansa da se problem samo produbi.
Erektilna disfunkcija je prilika I period u vezi koji stvara priliku za parove da ojačaju svoje emocionalne veze I stvore emocionalnu intimnost Osim fizičkog aspekta intimnosti, emocionalna povezanost između partnera igra ključnu ulogu u održavanju zadovojavajuće veze. To uključuje sudjelovanje u aktivnostima koje potiču emocionalnu povezanost i razumijevanje, kao što su duboki razgovori, dijeljena iskustva i činovi ljubavi. Partneri mogu dati prioritet provođenju kvalitetnog zajedničkog vremena, istraživanju zajedničkih interesa i izražavanju zahvalnosti i naklonosti kroz geste, velike i male.
Dijeljenje svojih misli, strahova i nesigurnosti omogućuje partnerima da se osjećaju shvaćenima i cijenjenima, potičući osjećaj bliskosti i međusobnog povjerenja.
Smanjenje stigme i srama:
Otvoreni dijalog o erektilnoj disfunkciji služi kao moćan alat za smanjenje stigme i srama često povezanih s problemima seksualnog zdravlja. U mnogim su društvima rasprave o seksualnoj izvedbi obavijene velom tajne i kulturoloških tabua, zbog čega se pojedinci osjećaju izolirano i posramljeno zbog svojih iskustava. Poticanjem okruženja prihvaćanja i razumijevanja, parovi mogu srušiti te prepreke i normalizirati razgovore o ED-u.
Ova normalizacija ne samo da potvrđuje iskustva pojedinaca koji se bore s erektilnom disfunkcijom, već ih također potiče da traže pomoć i podršku bez straha od osude. Osporavanjem društvenih normi i promicanjem prihvaćanja, parovi mogu stvoriti prostor podrške u kojem se oba partnera osjećaju osnaženima da se otvoreno i bez srama pozabave pitanjima seksualnog zdravlja.
Istražite alternative
Kad se suoče s poteškoćama s erekcijom, jako je bitno da parovi istraže alternativne oblike intimnosti izvan penetrativnog seksa. To može uključivati senzualne aktivnosti poput ljubljenja, različitih načina dodirivanja I milovanja tijela, međusobnog masiranja ili međusobnog istraživanja tijela na neseksualne načine. To može uključivati različite igračke -led, pero, bić, floger, metalni prednet, svilu… Pomicanjem fokusa sa snošaja I penetracije, partneri se mogu ponovno povezati na emocionalnoj i fizičkoj razini, potičući intimnost i bliskost. Prenošenje mašte i slika o kojima maštamo tijekom seksa također može pomoći u smanjenju pritiska s erekcije na nešto što može donijeti uzbuđenje oba partnera. Istraživanje alternativa omogućuje parovima da održe ispunjavajući i zadovoljavajući seksualni odnos dok se nose s izazovima ED-a. Osim toga, pruža priliku partnerima da otvoreno iskažu svoje želje i sklonosti, poboljšavajući međusobno razumijevanje i jačajući svoj odnos.
Traženje stručne pomoći
Traženje stručne pomoći ključan je korak za parove koji se u svojoj vezi suočavaju s erektilnom disfunkcijom. Savjetovanje s pružateljem zdravstvenih usluga koji je specijaliziran za seksualno zdravlje može pružiti vrijedan uvid i smjernice. Važno je pogledati u sve čimbenike koji mogu utjecati na erektilnu disfunkciju I prilagoditi stil života svom iscjeljenju ( promjena navika, prehrane, kretanja)
Osim toga, parovi mogu imati koristi od partnerskih psihoterapija kako bi pogledali I osvijetlili dinamiku odnosa koja je dovela partnerski odnos na to mjesto. Važno je utvrditi je li erektilna disfunkcija povezana samo s odnosom s tim partnerom, jer može ukazivati na postojanje emocionalnog i psihičkog opterećenja između partnera. Terapija za parove ili seksualna terapija pruža sigurno i poticajno okruženje za partnere da istraže temeljne probleme koji pridonose ED-u, kao što su komunikacijske barijere, neriješeni sukobi ili problemi emocionalne intimnosti. Kvalificirani terapeut može ponuditi smjernice, alate i strategije za poboljšanje komunikacije, jačanje emocionalne povezanosti i rješavanje svih psiholoških čimbenika koji utječu na seksualno zdravlje.
Osim toga, terapija može pomoći partnerima da razviju mehanizme suočavanja kako bi zajedno upravljali tjeskobom u vezi s učinkom i rješavali seksualne izazove. Obvezujući se na terapiju, parovi mogu steći vrijedne uvide, naučiti učinkovite vještine rješavanja problema i njegovati dublje razumijevanje sebe i jedno drugoga, u konačnici potičući zadovoljavajući i otporniji odnos.
Zaključak
Erektilna disfunkcija može predstavljati značajne izazove u vezama, ali uz strpljenje, razumijevanje i proaktivnu komunikaciju, parovi mogu zajedno prevladati ovaj problem. Ključno je pristupiti problemu s empatijom, otvorenošću i spremnošću da se istraže alternativni oblici intimnosti. Davanjem prioriteta brizi o sebi, traženjem stručne pomoći kada je to potrebno i njegovanjem emocionalnih veza, partneri mogu prevladati prepreke intimnosti i njegovati spunjavajući i otporan odnos.
Pitanja
1. Koliko je česta erektilna disfunkcija?
Erektilna disfunkcija čest je problem koji pogađa muškarce svih dobnih skupina, iako se njezina učestalost povećava s godinama.
2. Mogu li promjene načina života poboljšati erektilnu funkciju?
Da, usvajanje zdravog načina života može imati pozitivan učinak na erektilnu funkciju. Strategije kao što su redovita tjelovježba, održavanje uravnotežene prehrane ( postoje istraživanja koja ukazuju da prehrana bogata mesom I mliječnim prozvodima ima utjecaj na ED), upravljanje stresom, izbjegavanje prekomjerne konzumacije alkohola i duhana te dovoljno sna mogu doprinijeti boljem seksualnom zdravlju.
3. Kakvu ulogu ima emocionalna intimnost u prevladavanju poteškoća s erekcijom?
Emocionalna intimnost potiče povjerenje, komunikaciju i povezanost među partnerima, stvarajući poticajno okruženje za rješavanje seksualnih izazova. Jačanje emocionalnih veza može smanjiti tjeskobu zbog izvedbe, poboljšati opuštanje i potaknuti osjećaj bliskosti, što može biti od pomoći u upravljanju erektilnom disfunkcijom.